15 kwietnia 2024

Czy ledowe żarówki są lepsze niż te wolframowe? Poznajcie fakty, a nie mity!

4 min read
Oświetlenie LED

Kiedy pod koniec XIX wieku zostały wynalezione żarówki wolframowe był to prawdziwy przełom, gdyż nie trzeba już było stosować lamp naftowych czy też świec. Zatem źródła światła stały się bezpieczniejsze dla człowieka i otoczenia. Nikt wtedy nie zastanawiał się nad zagadnieniem energooszczędności. Jednak już pod koniec XX wieku, kiedy technologia znacznie poszła do przodu zaczęto się nad tym zastanawiać. Jednak żarówki led na stałe weszły do kanonu dopiero po 2011 roku, a ostatecznie w 2016, kiedy ze sklepów zniknęły ostatnie żarówki wolframowe. Niektóre osoby słysząc o wadach ledów zrobiły tak duże zapasy, że skończyły się one dopiero niedawno. Warto zatem podjąć temat, czy żarówki ledowe są lepsze niż wolframowe? Poznajcie fakty, a nie mity.

Istota działania zwykłych żarówek i żarówek led

Zwykłe żarówki działają w prosty sposób wypełnione są gazem i posiadają żarnik wolframowy, który nagrzewa się pod wpływem energii elektrycznej emitując światło. Jest ono mocne i oddaje naturalną barwę światła. Z kolei żarówki led zbudowane są z diod eklektroluminescencyjnych. Niebieska dioda elektroluminescensyjna emituje niebieskie światło, a luminofor światło żółtozielone. W żarówkach led mogą zostać zastosowane różne rodzaje luminoforu i w zależności od tego, który jest wykorzystany można otrzymać różną temperaturę barwową. Zwykła żarówka zawsze daje takie same światło.

Co z tą energooszczędnością, czyli ile można zaoszczędzić i jaka jest efektywność?

Zasadniczą kwestią, która wpływa na to, że wiele osób porzuca zwykłe żarówki na rzecz źródeł światła led jest ich energooszczędność. Mogą bowiem wykorzystywać aż kilkadziesiąt procent pobieranej energii, podczas gdy zwykła żarówka jedynie kilka procent. Do tego zwykła żarówka wolframowa w porównaniu z żarówką led pobiera nawet 80% więcej energii, zatem tyle też można zaoszczędzić na oświetleniu wymieniając źródła światła. Dodać jeszcze należy, że żywotność również znacząco się różni i żarówka led może być nawet 45-krotnie bardziej trwała.

Czy prawdą jest, że ledy dają sztuczne, męczące światło?

Wokół źródeł światła led narosło wiele mitów. Nie jest prawdą, że dają sztuczne światło, gdyż wszystko zależy od jakości led. Przykładowo żarówka LED GU10 może dawać zarówno białą zimną, jak i ciepłą barwę światła. Ma to znaczenie przy zastosowaniu żarówek. Bowiem światło zimne lepiej sprawdza się do pracy, a światło ciepłe do wypoczynku. Oczywiście, aby uniknąć bólów głowy istotne znaczenie ma osiągnięcie barwy bardziej zbliżonej do neutralnej. Faktem jest jednak, że odpowiednio dobrane nowoczesne żarówki LED GU10 nie będą powodowały dolegliwości natury zdrowotnej. Wysokiej jakości żarówki świecą zawsze tym samym światłem, a można jeszcze dobrać oczywiście kąt świecenia i ich moc adekwatnie do zapotrzebowania. Ciepłe światło może osiągać barwę zbliżoną do tradycyjnych żarówek, zatem jest ich doskonałym zamiennikiem.

Jakie są największe zalety żarówek led w stosunku do wolframowych?

Choć największą wadą żarówek led jest cena, to biorąc pod uwagę żywotność, która dochodzi do 45 tys. godzin warto zapłacić więcej. Zwykłe żarówki wolframowe nie działają dłużej niż tysiąc godzin, a ledowe nie krócej niż 15 tys. godzin, zatem różnica jest kolosalna. Jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że żarówki led nie potrzebują czasu do rozgrzania się i od razu świecą pełnym światłem to mamy kolejny argument za ich kupnem. Ponadto obudowa nie nagrzewa się tak jak w przypadku zwykłych żarówek, zatem nie ma ryzyka poparzenia w przypadku dotknięcia np. żarówki w lampie biurkowej przez dziecko. Można bardzo dokładnie dobrać kąt padania światła, w związku z czym żarówka led sprawdzi się nie tylko do sufitu podwieszanego, ale również jako główne źródło światła w pokoju rozpraszające je na przestrzeni całego pokoju. Żarówki led, które są zużyte nie są szkodliwe dla środowiska tak jak tradycyjne żarówki, czy tym bardziej halogeny. Zatem zamiast wybierać halogeny, lepiej zdecydować się na ich zamiennik w postaci nowoczesnych żarówek LED GU10.

Co więcej można nie tylko wybrać temperaturę barwową, ale również sterować kolorem oświetlenia. Znajdziemy bowiem żarówki z kolorowymi diodami led, które mogą świecić na niebiesko, żółto, biało, zielono, czerwono i we wszystkich barwach pośrednich. Nie ma się co zastanawiać, warto zdecydować się na źródła światła led.

Dodaj komentarz

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.