28 maja 2024

CNC – precyzyjna obróbka skrawaniem. Gdzie można ją zlecić?

2 min read
obrobka cnc

Obróbka skrawaniem prowadzona metodą CNC to obecnie najbardziej precyzyjny i najszybszy sposób na wykonanie elementów z materiałów jak metal, tworzywa sztuczne czy drewno. Na czym dokładnie polega obróbka CNC? Gdzie można ją zlecić, aby otrzymać najwyższej jakości obiekty?

Obróbka CNC – co to jest?

Pod skrótem jak CNC znajduje się angielski zwrot Computerized Numerical Control, który można przetłumaczyć na język polski jako komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. Jest to rodzaj obróbki, w której wykorzystuje się układy sterowania numerycznego, czyli, ogólnie mówiąc, komputerowego. Obórka ta określana jest także jako numeryczna.

Za pomocą techniki jak obróbka CNC można prowadzić różne czynności na różnych typach materiałów, między innymi:

  • toczenie
  • frezowanie
  • drążenie

Aby wykonać obiekt, konieczne jest przygotowanie jego projektu komputerowego. Następnie na jego podstawie można wykonać gotowy obiekt z użyciem obrabiarki CNC. Urządzenie po załadowaniu projektu automatycznie wykonuje obiekt, dlatego operator nie musi kierować narzędziami do obróbki ręcznie.

Kiedy warto zdecydować się na obróbkę CNC?

Ze względu na swoją technikę obróbka CNC jest obecnie rekomendowana jako najbardziej precyzyjny sposób na wykonanie elementów toczonych, frezowanych czy drążonych. Dzięki temu, że za obróbkę odpowiedzialny jest komputer, który bazuje na projekcie, można uzyskać wyjątkowy stopień dokładności. Właśnie dlatego obróbka numeryczna ma duże znaczenie wtedy, gdy konieczne jest wykonanie elementów jak części mechaniczne, gdzie liczy się każdy milimetr.

Dodatkowym atutem metody CNC jest jej szybkość. Prace prowadzone są automatycznie, co powoduje, że przebiegają znacznie prędzej niż w przypadku ręcznej obróbki.

Na uwagę zasługuje także fakt, że obróbka CNC wyróżnia się bardzo wysokim poziomem powtarzalności obiektów. Gdy zatem konieczne jest wykonanie obiektów wyróżniających się praktycznie identycznym wyglądem, wtedy najlepiej zdecydować się na technikę komputerową.

Gdzie zlecić obróbkę CNC?

Aktualnie obróbka CNC jest prowadzona w wielu firmach, które posiadają rozbudowany park maszynowy potrzebny do realizacji obiektów metodami jak toczenie, frezowanie czy drążenie.

Jako że zakupienie maszyn CNC do obróbki jest związane ze sporym kosztem, zlecenie prac jest wtedy najkorzystniejszym rozwiązaniem pod kątem cenowym. Dzięki temu można otrzymać niezbędne przedmioty cechujące się wysokim stopniem dokładności i powtarzalności bez ponoszenia kosztów związanych z wyposażeniem parku maszynowego.

Dodaj komentarz

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.