28 maja 2024

Budujemy dom. Jaki materiał izolacyjny warto zastosować?

3 min read
Budujemy dom. Jaki materiał izolacyjny warto zastosować?

Budujemy dom. Jaki materiał izolacyjny warto zastosować?Budowa domu stanowi jeden z najważniejszych punktów i największy koszt, jaki ponosimy w naszym życiu. Jest inwestycją na lata, a często nawet i na pokolenia. Na poszczególnych etapach pojawia się wiele wątpliwości i rozterek, dotyczących również izolatorów zatrzymujących ciepło wewnątrz budynku. Jaki materiał izolacyjny warto zastosować?

Sztywna pianka poliuretanowa – najlepszy izolator dla domu

Zaletą sztywnych płyt poliuretanowych PIR jest bardzo niska przewodność cieplna na poziomie 0,022-0,025 W/metr kwadratowy. Na tym jednak nie koniec. Sztywna pianka poliuretanowa, w przeciwieństwie do pianki natryskowej, styropianu czy waty mineralnej, ma tę przewagę, że ma dużo większą odporność na ogień. Jest też trwały i przetrwa wiele długich lat bez konieczności kosztownych remontów. Sztywna pianka PIR to rozwiązanie nowoczesne i ekologiczne – materiał jest łatwy w utylizacji. Cechuje go też niski poziom nasiąkliwości, co sprawia, że pianka nie staje się pożywką dla pleśni i grzybów, a dom pozostaje suchy, czysty i bezpieczny dla zdrowia domowników.

Ogromną zaletą nowoczesnych płyt wykonanych z pianki poliuretanowej PIR jest łatwość ich montażu. Odpowiada za nią przede wszystkim lekkość płyt i prostota ich przenoszenia. Płyta PIR montowana na dachach jest wykończona klejem i otynkowana oraz ustabilizowana przy pomocy wkrętów. Łączenia pomiędzy płytami warto dodatkowo zaizolować taśmą samoklejącą. Warto dodać, że na ułożone płyty PIR kładzie się jeszcze membranę paroprzepuszczalną. Czytaj więcej na stronie https://www.steelprofil.eu/oferta/plyty-izolacyjne-poliuretan-poliizocyjanurat-pir/.

Do czego można zastosować sztywną piankę PIR?

Płyty poliuretanowe mają też i tę zaletę, że są bardzo uniwersalne – sprawdzają się zarówno jako materiał do izolacji dachów skośnych, posadzek i ścian. Pianka PIR jest stosowana zarówno do izolacji domów inwestorów indywidualnych, ale również do budynków firmowych czy gospodarczych na wsi (w których przebywają zwierzęta).

W czym pianka PIR jest lepsza od pianki natryskowej?

W polskich realiach wciąż często stosuje się izolację poddaszy przy pomocy pianki natryskowej. Rozwiązanie to ma swoich zwolenników – w tym gronie pozostały tylko osoby – zarabiające na niewiedzy klientów, oraz  przeciwników. Ta druga grupa jako poważny argument podaje liczby – z którymi trudno dyskutować. Podczas gdy gęstość sztywnej pianki PIR wynosi 30 kg/metr sześcienny, gęstość pianki natryskowej sięga zaledwie 7kg/metr sześcienny. Różnica jest więc kolosalna. Natrysk pianką to obecnie przestarzała technologia. Budowlańcy oferujący ją ludziom budującym swój dom czerpią z ich niewiedzy, proponując im mało efektywne rozwiązania za kosmiczne pieniądze. Parametry pianki natryskowej są porównywalne ze styropianem, ale za tą “przyjemność” przyjdzie nam zapłacić nawet cztery razy więcej. Sam poliuretan to świetne rozwiązanie  – dlatego warto zdecydować się jednak na sztywne płyty PIR, które przez to, że posiadają okładzinę – gwarantuję utrzymnie właściwości izolacyjnych na całe pokolenia.

Dodaj komentarz

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.