29 kwietnia 2024

Kotły parowe – co musisz o nich wiedzieć?

2 min read
kociol parowy zastosowanie

Kotły parowe mają szerokie zastosowanie. Ich działanie oparte jest na podgrzewaniu wody i przemienieniu jest w parę wodną. Cieszą się dużą popularnością. Jak działają kotły parowe? Do czego się je wykorzystuje? 

Kotły parowe – jakie jest ich zastosowanie?

Kotły parowe są urządzeniami, które mają zróżnicowane zastosowanie. Najczęściej są wykorzystywane do ogrzewania budynków. Jednak to nie jedyne ich przeznaczenie. Kotły parowe w Poznaniu znajdują zastosowanie w różnych miejscach. Są to piekarnie, rzeźnie, zakłady produkujące żywność. Używane są także w przemyśle związanym z tekstyliami – suszarniach, farbiarniach czy tkalniach. Używa się ich w zakładach chemicznych, firmach farmaceutycznych, a także do produkcji lekarstw. Kotły parowe swoje zastosowanie znajdują także w zakładach produkujących kosmetyki, w firmach z branży samochodowej.  Jak widać kotły parowe mają zastosowanie w wielu branżach. Korzystają z nich zarówno małe, jak i duże firmy. 

Jak zbudowany jest kocioł parowy?

Kocioł parowy składa się z wielu elementów. Jego produkcją zajmuje się firma K.R.U.K. , stawiające na profesjonale rozwiązania i wysokiej jakości materiały. Kotły parowe składają się z paleniska, parownika, podgrzewacza wody  powietrza, a także podgrzewacza pary. W skład tych urządzeń wchodzi także  pompa wody zasilającej. Dostęp do wody jest bardzo istotny dla prawidłowego działania kotła. Duże znaczenie mają wentylatory ciągi i podmuchu. Dzięki nim można regulować obciążenie kotła.

Kotły parowe działają dzięki automatyce. Pozwala ona na kontrolowanie poziomu wody w walczaku. Zbyt niski poziom wody może powodować, że kocioł nie wytwarza odpowiedniej ilości pary, a to prowadzi do nieprawidłowego działania. Z kolei zbyt wysoki poziom wody, może prowadzić do przepełnienia rur przegrzewacza, co w konsekwencji skutkuje uszkodzeniem i pęknięciem rur. Ponadto kotły wyposażone są w armaturę do odsalania , odmulania , układ regulacji ciśnienia i temperatury oraz poziomu wody.

Dodaj komentarz

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.