pt. Sie 23rd, 2019

Jak ułożyć panele podłogowe?

2 min read

Jak ułożyć panele podłogowe, aby wyglądały tak, jakby zrobił to profesjonalista. Oto kilka ważnych zasad.

Podłogi wykończone panelami to tzw. podłogi pływające. Nie przykleja się ich do ścian i podłoża a jedynie łączy krawędziami.

Jak ułożyć panele podłogowe – ważne uwagi na początek

Zanim kupimy panele wcześniej trzeba dobrze obmierzyć pomieszczenie z uwzględnieniem wnęk czy różnego rodzaju załamań. Nie można też zapomnień o aklimatyzacji paneli. Zanim je zaczniemy układać powinny poleżeć przez 48 godzin, aby zrównać się z temperaturą pokojową. Jest to szczególnie ważne zimą, kiedy różnica temperatur między

Do montażu podłogi pływającej potrzebne będą również narzędzia – piła, miarka, wiertarko-wkrętarka, poziomica, kliny, klamry mocujące do cokołów, folia paroizolacyjna, podkład pod panele.

Jak ułożyć panele podłogowe?

Sposoby układania paneli podłogowych

Najczęściej układa się panele z przesunięciem o 1/2 lub 1/3 długości – pierwszy panel układamy w całości, a co drugi nowy rząd należy rozpoczynać panelem skróconym o połowę lub 1/3 i odpowiednio 2/3 długości.

Czytaj także:  Grzyb na elewacji - jak się go pozbyć?

Jeśli mamy panele z prostym bokiem to można je układać z użyciem elementu odciętego. Ostatni panel w rzędzie należy przyciąć tak, aby odcięta strona znalazła się przy ścianie, a pozostała część panelu stanowiła początek następnego rzędu. Idealne do takiego sposobu układania nadają się panele z tzw. V-fugą, czyli brzegami ściętymi w literę V. Daje to dużą swobodę aranżacji, bo można je układać w dowolnym kierunku – prostopadle lub np. pod kątem 45 stopni.

Układanie paneli podłogowych – szczeliny dylatacyjne

Panele laminowane mają tendencję do rozszerzania się i kurczenia pod wpływem zmian wilgotności i temperatury. Dlatego montując panele należy zostawić szczelinę dylatacyjną, czyli przerwę między krawędzią paneli, a elementami prostopadłymi do podłogi, której szerokość powinna wynosić ok. 10 mm.

źródło: Villeroy & Boch Flooring Line

Polecane

2 thoughts on “Jak ułożyć panele podłogowe?

  1. Przeogromne dzięki dla autora za tak wyczerpujące rozwinięcie tej tematyki. Dokładnie tego poszukiwałam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.