20 kwietnia 2024

Szukamy pracy w budownictwie – na jakie perspektywy możemy liczyć?

3 min read
praca na budowie

Na budowie z kaskiem i szkicami planistycznymi – tak wyobrażamy sobie typowych inżynierów budowy. Ale w rzeczywistości wiele dzieje się również przy biurku. Ponieważ wielu absolwentów nie zostaje kierownikiem budowy, ale pracuje np. w biurach inżynierskich lub urzędach, zajmuje się opracowywaniem projektów, informatyką czy ochroną środowiska. Możliwości kariery w branży budowlanej są szerokie. Na jakie perspektywy możemy liczyć? Podpowiadamy.

Biura projektowe

Budownictwo to nie tylko to, co dzieje się na placu budowy, ale również wszystko to, co wcześniej musiało zostać wymyślone i zaprojektowane. Dlatego w branży tej możemy znaleźć pracę również w biurach projektowych, w których szereg różnego rodzaju specjalistów przygotowuje projekty budynków i innych konstrukcji. Zatrudnieni są w nim zarówno architekci, inżynierowie budowy, technologowie, jak i specjaliści od systemów elektronicznych. Inżynier budownictwa w takim miejscu zajmuje się obliczeniem, czy budynek spełnia wymagane normy wytrzymałości materiałów, stabilności konstrukcji itp. Zajmuje się również wyceną pracy i materiałów. Jest to praca stacjonarna, która zazwyczaj nie wymaga wyjazdów na budowę, dlatego chętnie wybierana jest przez kobiety pracujące w tym zawodzie.

Inżynier lub kierownik budowy

Osoby zatrudnione na stanowisku inżyniera budowy zajmują się kontrolą i nadzorowaniem czy budowa przebiega zgodnie z harmonogramem, zaplanowanym budżetem itp. Ich zadaniem jest również dobór odpowiednich pracowników i podwykonawców. Zazwyczaj praca na tym stanowisku podzielona jest mniej więcej po równo na pracę stacjonarną w biurze, gdzie zajmujemy się kwestiami formalnymi oraz pracę na terenie budowy gdzie pełnimy funkcję kontrolne. Z kolei kierownik budowy to zupełnie inne stanowisko, choć często mylone z inżynierem budowy. W przeciwieństwie do inżyniera budowy musi posiadać on specjalne uprawnienia do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych. Otrzymuje je po zdaniu specjalnego egzaminu. Jego zadaniem jest kierowanie procesem budowy, aby wszystkie czynności były wykonane zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa i BHP. Jego praca zaczyna się już na etapie przygotowania budowy, następnie obejmuje nadzór pracowników na budowie, kontroluje, w jaki sposób wykonali oni pracę i czy jej jakość jest zgodna z projektem, a także odbiera poszczególne etapy budowy.

Pracownicy fizyczni

W budownictwie pracują nie tylko osoby, które posiadają wyższe wykształcenie na kierunku budownictwo, ale również osoby, które ukończyły szkołę zawodową lub technikum budowlane. Osoby po szkole zawodowej to fachowcy w ściśle określonej dziedzinie pracy, jak murarze, dekarze, tynkarze itp. Z kolei absolwenci technikum budowlanego mogą liczyć zarówno na pracę fizyczną na budowie jak i powierzenie im prostych czynności w biurze projektowym. W budownictwie zatrudnienie znajdą również różnego rodzaju operatorzy maszyn, którzy muszą posiadać specjalne uprawnienia do obsługi danego rodzaju urządzenia. Choć kierownicy budów pilnują by w ich ekipie panowała dobra atmosfera czasami możemy być ofiarami hejtu. O tym, co zrobić w takiej sytuacji przeczytamy w artykule: http://www.przytulhejtera.pl/czy-zjawisko-hejtu-moze-wystepowac-w-pracy-zawodowej/.

Dodaj komentarz

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.