18 kwietnia 2024

Rodzaje rolet. Na jakie warto się zdecydować?

5 min read
Rodzaje rolet. Na jakie warto się zdecydować?

Rodzaje rolet. Na jakie warto się zdecydować?

Rolety dają duże możliwości w zakresie aranżacji wnętrza. Możemy wybierać wśród rozwiązań różniących się konstrukcją, rodzajem materiału oraz właściwościami. Rolety mogą zarówno delikatnie rozpraszać światło, jak i całkowicie zaciemniać pomieszczenie.

Rolety w zależności od przeznaczenia

Rolety można podzielić przede wszystkim ze względu na to, od której strony mają osłaniać okno. Rolety zewnętrzne nie tylko zaciemniają pomieszczenia, ale też zabezpieczają je w zimie przed uratą ciepła, a w lecie przed przegrzaniem. Okna wyposażone w takie rolety są również odporne na uszkodzenia mechaniczne, np. uderzenia gałęzi czy też grad. Jeżeli rolety zewnętrze są wyposażone w systemy antywłamaniowe mogą stanowić także dodatkowe zabezpieczenie przed włamywaczami. Rolety wewnętrzne to natomiast zarówno praktyczny, jak i dekoracyjny element wyposażenia wnętrz. Łatwiej jest utrzymać je w czystości niż tradycyjne firanki i zasłony. Pozwalają również zaoszczędzić miejsce w pomieszczeniu, dzięki nim łatwiej jest zagospodarować przestrzeń w pobliżu okien, nad nimi oraz pod parapetem. Producenci oferują obecnie rolety, których kształt można dopasować do różnych rodzajów okien: bardzo wąskich lub bardzo szerokich, okien dachowych, okien o niestandardowym kształcie, np. zaokrąglonych lub zwężających się z obu stron.

Podział rolet ze względu na stopień przepuszczania światła

Podstawową funkcją rolet wewnętrznych jest zacienienie pomieszczenia, zapobieganie nadmiernemu dopływowi światła i nagrzaniu. Pod tym względem można wybrać rolety, które najlepiej będą odpowiadały naszym potrzebom. Rolety transparentne rozpraszają światło, w niewielkim stopniu przyciemniają wnętrze, osłaniają je jednak skutecznie przed oczami ciekawskich przechodniów. Można wybrać je do pomieszczeń, których okna znajdują się po zachodniej stronie lub są ocienione rosnącymi pod domem drzewami. Są one także dobrym pomysłem wtedy, kiedy nie chce się całkowicie rezygnować z tradycyjnych zasłon. Transparentne rolety (np. te dostępne w Leroy Merlin: https://www.leroymerlin.pl/dekoracja-okien/rolety-i-zaluzje/rolety,a929.html) będą pełniły wówczas rolę firanek.

Osoby, które potrzebują bardziej skutecznej ochrony przed światłem, mogą wybrać rolety półprzepuszczające. Nie zatrzymają one całkowicie dopływu światła dziennego do wnętrza, ale sprawią, że w najbardziej nasłonecznionych porach dnia nie będzie ono uciążliwe. W nocy natomiast ochronią przed światłem z sąsiednich domów, przejeżdżających samochodów i ulicznych latarni.

Rolety regulujące dopływ światła (inaczej rolety dzień-noc) pozwalają na dostosowanie i zmianę stopnia zaciemnienia w zależności od aktualnych potrzeb. Zazwyczaj złożone są z dwóch warstw tkaniny: bardziej i mniej transparentnej. Można za ich pomocą stworzyć w pomieszczeniu niewielki cień lub całkowicie odciąć dopływ światła.

Jeżeli rolety mają służyć wyłącznie dokładnemu zaciemnieniu wnętrza, warto wybrać rolety zaciemniające. Są one wyprodukowane z materiału, który najczęściej jest dodatkowo podgumowany. Jeśli guma ma kolor srebrny, roleta będzie odbijała światło. W ten sposób zapobiegnie zbytniemu nagrzewaniu się pomieszczenia.

Materiał, z którego wykonane są rolety

Rolety z tkanin sztucznych, np. z poliestru i poliamidu, są efektowne, nie mną się, ani nie kurczą, łatwo też utrzymać je w czystości. Jedną z tkanin, które obecnie wytwarzane są z włókiem poliestrowych, jest organza. Jest delikatna, zwiewna i niezwykle dekoracyjna. Często stosuje się ją w roletach rzymskich.

Do popularnych naturalnych tkanin roletowych należą bawełna i len. Rolety z tych tkanin są bardziej wymagające niż rolety z tkanin sztucznych. Należy regularnie je prać, czasami też prasować. Wyglądają jednak szlachetnie i sprawiają, że wnętrze, nawet minimalistyczne, staje się przytulne. Naturalne ciepło i nieco egzotyczny charakter nadają wnętrzu także rolety bambusowe, wykonane z cienkich, splecionych ze sobą mocnymi nićmi słomek.

Rodzaje rolet w zależności od konstrukcji

Rolety różnią się od siebie także konstrukcją. Najpopularniejsze wciąż są klasyczne, gładkie rolety. Najczęściej wykonane są z poliestru. Podwija się je i opuszcza za pomocą sznurka. Takie rolety można dostać w niemal dowolnym kolorze. Dają one bardzo duże możliwości w zakresie aranżacji. Idealnie pasują chociażby do minimalistycznych, np. biurowych, wnętrz. Ciekawy efekt daje montaż rolet różniących się kolorem o jeden lub dwa odcienie na poszczególnych kondygnacjach budynku.

Coraz bardziej na popularności zyskują tzw. rolety rzymskie, wykonywane z dekoracyjnych, miękkich, także naturalnych tkanin. Mają one zróżnicowaną kolorystykę, fakturę, często też nadrukowane są na nich wzory. Najczęściej są nieco szersze niż światło i rama okna. Kiedy się je podnosi, zwijają się, tworząc u góry okna draperię.

Plisy okienne wykonane są z tkanin różniących się splotem, kolorem, fakturą, a dzięki temu także stopniem przepuszczalności. Kiedy są opuszczone, przypominają tradycyjną roletę. Kiedy jednak pociągnie się je, składają się w „harmonijkę”. Za ich pomocą można osłonić całe okno, a także wyłącznie jego górną lub dolną część.

Rolety kasetowe mają obudowę (kasetę), do której chowają się po zwinięciu. Zaletą takich rolet jest to, że ich materiał nie kurzy się. Kurz osiada na łatwej do wyczyszczenia kasetce. Prowadnice zamontowane wzdłuż okna sprawiają ponadto, że roletę taką łatwiej się obsługuje, nie zacina się ona, ani nie fałduje. Takie rolety najczęściej muszą być montowane w tzw. inwazyjny sposób, czyli za pomocą wkrętów.

Rolety wolnowiszące mają prostą konstrukcję. Podczas zwijania materiał okręca się wokół wałka zamontowanego w górnej części okna. Ten typ osłon okiennych można montować bezinwazyjnie, za pomocą dołączonych najczęściej do rolet klipsów. Taki sposób montażu nie narusza ani ramy, ani listwy okna. Tak umocowane rolety należy jednak ostrożnie obsługiwać. Niestety często wystarczy silniejsze pociągnięcie za sznurek, żeby roleta przekrzywiła się lub spadła. Wolnowiszące rolety można też jednak przymocować na wkręty do sufitu, ramy lub listwy okna. W dwóch ostatnich przypadkach trzeba jednak upewnić się, że montaż nie naruszy prawa do gwarancji udzielanej przez producenta okien.


fot. pixabay.pl

1 thought on “Rodzaje rolet. Na jakie warto się zdecydować?

  1. W gruncie rzeczy to wpadłem na powyższy artykuł przypadkowo, mimo to jestem z tego bardzo zadowolony. Dzięki autorowi zwróciłem uwagę na problemy, jakich wcześniej jakoś nie zauważałem.

Dodaj komentarz

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.