czw. Lip 18th, 2019

Remont w domu i zmiany w oświetleniu – o czym warto pamiętać?

3 min read

Szykując się do zmiany oświetlenia, trzeba przemyśleć, w jaki sposób rozplanować umiejscowienie nowych gniazdek i włączników. Nie jest to jedyna kwestia wymagająca analizy. W grę wchodzi także dobór odpowiednich włączników, gniazdek czy nakładek na gniazda instalacji elektrycznej. W jaki sposób je dobierać? O czym warto pamiętać na etapie zmian w oświetleniu i nie tylko?

Wymagająca łazienka

Łazienka jest tuż obok kuchni najbardziej wymagającym pomieszczeniem w domu. Trzeba zapewnić w niej temperaturę na odpowiednim poziomie, wyższą niż w pozostałych pokojach. Należy zadbać o właściwą wentylację, by skutecznie walczyć z wilgocią, której w łazience jest bardzo dużo. I wreszcie znaczenie ma rodzaj zastosowanych źródeł światła, jak i sposób ich sterowania. Na koniec zaś nie można pominąć funkcjonalności, miejsca montażu i zabezpieczenia gniazdek, do których podłączane będą łazienkowe sprzęty.

Czego potrzebujemy? Trzech rodzajów oświetlenia – głównego, bocznego i dekoracyjnego. Dobrym rozwiązaniem są zajmujące niewiele miejsca plafony, które mogą zagościć zarówno na suficie – spełniając funkcje światła głównego, jak i na ścianach, gdzie zastąpią klasyczne kinkiety. Dobrze jest stawiać na lampy o niezbyt skomplikowanej konstrukcji, by nie mieć problemu z utrzymaniem ich w czystości. Poza tym światło musi być odporne na zachlapania i wysoki poziom wilgotności.

Ten ostatni aspekt tyczy się także gniazdek. I one w dużej mierze narażone są na zachlapania i kontakt z wodą, co niestety nie sprzyja bezpiecznemu korzystaniu z łazienkowych sprzętów. Jak zadbać o tę kwestię? Warto postawić na gniazdka bryzgoszczelne, które montuje się równie prosto, co tradycyjne. Różni je natomiast to, że posiadają specjalną klapkę chroniącą właśnie przed dostępem wilgoci i zachlapaniami. Takie gniazdka można zakupić w sklepie https://Gajwer.pl. Gwarantują nie tylko właściwą ochronę, ale i są wysoce estetyczne. Dostępność w różnych kolorach sprawia, że z powodzeniem wpisują się w zastosowany w łazience wystrój.

Czytaj także:  3 rodzaje elektronarzędzi, które przydadzą się podczas remontu

Dla oszczędności i większej wygody

W salonie, pokoju dziennym, sypialni, domowym biurze czy przedpokoju, sumarycznie mamy całkiem sporo punktów świetlnych. Niestety ich wykorzystywanie w sposób niekontrolowany, wpływa na coraz wyższe rachunki za prąd. Możemy tutaj zadać sobie pytanie, jak w takim razie pogodzić potrzebę korzystania z tak licznego oświetlenia, z oszczędnościami? Z pomocą przychodzą dwa rozwiązania.

Pierwszym z nich jest zastosowanie włącznika ze ściemniaczem. Przede wszystkim ściemniacz daje szansę na regulowanie poziomu natężenia światła. Nie zawsze przecież potrzebujemy w pełni rozświetlonego pokoju, a innym razem niepotrzebnie włączamy kilka lamp, bo światło płynące z jednej to dla nas zbyt mało. Tym samym fundujemy sobie tylko pozorny komfort świetlny i wygodę korzystania z każdego pomieszczenia, a w praktyce wcale nie jest idealnie, natomiast rachunki nie mają szans być obniżonymi.

Ściemniacz to nie tylko okazja, by bardziej świadomie korzystać z energii elektrycznej. To po prostu wygodny sposób sterowania każdym źródłem światła, niezależnie od pomieszczenia, w którym się znajdujemy. Tego typu produkt to tak naprawdę zaawansowane rozwiązanie, na które warto postawić.

Druga propozycja dotyczy włączników dotykowych zwykle umieszczonych na szklanym panelu. I w tym przypadku możemy liczyć na oszczędności oraz kontrolowany sposób korzystania nie tylko z oświetlenia. Panel dotykowy może służyć do sterowania światłem, ale i roletami, żaluzjami czy klimatyzacją. Dobieramy do niego pilot, by o włączaniu i wyłączaniu poszczególnych instalacji, decydować siedząc na kanapie lub w fotelu. Wygodnie i oszczędnie zarazem!

Opisane propozycje sprzyjają podnoszeniu komfortu korzystania z domowych wnętrz. Stają się inwestycją. Poza tym zarówno gniazdka bryzgoszczelne, jak i panele dotykowe, są zdecydowanie bardziej estetyczne niż ich tradycyjne odpowiedniki. Czy można mieć jeszcze jakieś wątpliwości? My nie mamy!

Polecane

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.