20 kwietnia 2024

Jak zrobić oczko wodne w ogrodzie?

3 min read
Oczko wodne w ogrodzie

Oczko wodne potrafi skutecznie odmienić ogród. Będzie stanowiło swoiste urozmaicenie, a przestrzeń wokół niego można zaaranżować tak, by idealnie nadawała się do wypoczynku. Nawet w niewielkim ogródku, możliwe jest wykonanie oczka wodnego, dzięki któremu poczujemy się jak nad mazurskim jeziorem. Przy odpowiednim dbaniu i roślinności, będziemy mogli stworzyć unikalny klimat. Jak zatem zrobić oczko wodne w ogrodzie?.

Budowa oczka wodnego krok po kroku

Pracę należy zacząć od dopasowania gabarytów oczka wodnego do parametrów ogrodu. Następnie wyznaczamy obszar i kształt oczka wodnego. Z pomocą może nam przyjść sznur lub wąż ogrodowy, dzięki temu łatwo wyznaczymy, a potem ocenimy dobrany przez nas kształt. Kolejnym krokiem jest przystąpienie do wykopu. Pamiętajmy, by w najgłębszym miejscu miał on około 100 cm. W dnie formujemy półki, które następnie zapełnimy koszami z roślinnością. Ważne jest to, by podczas formowania krawędzi, wziąć pod uwagę spadek. Zapobiegniemy dzięki temu osuwaniu się ich pod naporem wody. Sprawdźmy również czy brzegi oczka są na tym samym poziomie. Jest to jeszcze czas na drobne poprawki. Ziemię z wykopu, możemy wykorzystać, by np. uformować wzniesienia pod roślinność, lub inne ozdobniki. Gdy z sukcesem zakończyliśmy ten etap, możemy przejść do przygotowania dna. Powinno być ono oczyszczone z korzeni czy innych rzeczy. Na dnie układamy cienką warstwę piasku. Warto dodać uszczelniającą włókninę, a następnie rozłożyć folię izolacyjną. Przyszedł czas na napełnienie oczka wodą. Dzięki temu folia równomiernie rozłoży się na dnie i brzegach. Najważniejszym etapem będzie jednak wykończenie krawędzi. Maskujemy kamieniami folię uszczelniającą oraz robimy ozdobne wykończenie. Do małych ogródków, świetną alternatywą będzie oczko wodne z opony. W zagłębieniu, po wcześniejszym sprawdzeniu poziomicą, wystarczy umieścić odpowiednią oponę i powtórzyć wyżej wymienione kroki.

Roślinność w oczku wodnym

Roślinność stanowi jeden, z głównych punktów oczka wodnego. Oprócz funkcji ozdobnej, zamaskujemy dzięki niej ewentualne mankamenty. Dodatkowo, rośliny natleniają wodę, dzięki czemu łatwiej będzie zachować równowagę biologiczną. Ważne jest, by nie zasadzić zbyt dużej ilości roślin. Więcej niż połowa lustra wody nie powinna być zarośnięta. Do obsadzenia oczka wybierzmy rośliny, które rosną w wilgotnym klimacie i naturalnie występują w zbiornikach wodnych. Półki na roślinność powinny być na różnych wysokościach, ponieważ wymagania co do głębokości różnią się w zależności od gatunku kwiatów. Możemy również posłużyć się roślinnością pływająca na tafli wody. Zdecydujmy się na kilka gatunków, by nie wprowadzić zbyt dużej różnorodności, co znacznie może utrudnić nam dbanie o wygląd oczka wodnego.

Utrzymanie wody w czystości

Wbrew pozorom, w małym oczku wodnym, zachowanie czystości wody będzie trudniejsze. W większych odpowiednikach łatwiej utrzymać równowagę biologiczną, dzięki czemu woda na dłużej pozostaje czysta. Do mniejszych zbiorników, konieczne będzie zainwestowanie w pompę filtracyjną, z podłączonym skimmerem i filtrem. Jej wydajność, musimy dopasować do rozmiarów naszego oczka. Najlepszym miejscem do jej zamontowania, będzie obszar gdzie posadziliśmy dużą ilość roślin, a woda została zaśmiecona przez liście. Filtr wystarczy zakopać na brzegu zbiornika, a jego obsługa nie sprawia trudności. Po więcej porad tego typu zapraszamy na stronę naszego partnera – przejdź teraz.

Dodaj komentarz

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.