28 marca 2024

Jak wybrać dobrego fachowca? – 5 wskazówek, aby zlecona praca była wykonana jak należy

5 min read
Jak wybrać dobrego fachowca? - 5 wskazówek, aby zlecona praca była wykonana jak należy

Jak wybrać dobrego fachowca? - 5 wskazówek, aby zlecona praca była wykonana jak należyZnalezienie fachowca nie jest trudnym zadaniem – ogłaszają się oni w Internecie, gazetach i innych mediach, wielu z nich jest również polecanych przez rodzinę i znajomych. Prawdziwym wyzwaniem jest znalezienie najlepszego fachowca. Jest na wagę złota. Nie tylko prawidłowo i terminowo wykona zleconą mu pracę, ale również doradzi, gdy klient będzie miał wątpliwości, a także – gdy przyjdzie już do płacenia – nie policzy sobie astronomicznych pieniędzy za swoją usługę. Jak takiego wybrać? Trzeba od razu i szczerze przyznać, że nie ma na to jednej i sprawdzonej recepty. Są jednak rady, z których można skorzystać, aby zminimalizować ryzyko złego wyboru. Zapraszamy do zapoznania się z pięcioma wskazówkami, które pomogą szukać fachowca, który spełni oczekiwania i pokładane w nim nadzieje.

  1. Cena

Na wstępie trzeba od razu zaznaczyć, że nie istnieje fachowiec, który zrobi tanio i dobrze. Te dwie cechy się niemal wykluczaj. Wynikają to z prostego faktu – fachowcy znają wartość swojej pracy. Wiedzą jakie są ceny na rynku i nie widzą potrzeby, aby obniżać opłatę za swoje usługi, bo jeśli faktycznie są dobrzy, to bez problemu znajdą chętnych do najęcia ich do pracy. Przed wybraniem swojego fachowca warto zadzwonić do kilku, aby poznać ich wymagania finansowe. Jeśli propozycja, któregoś z fachowców jest wyraźnie poniżej ceny rynkowej, oznacza to, że albo usługa, którą oferuje nie jest na najwyższym poziomie albo brakuje mu zleceń i bierze każde, nawet jeśli zarobi na nich mniej. Obie diagnozy powinny dyskwalifikować fachowca, a wybór takiego jest tylko pozorną oszczędnością. W rzeczywistości może okazać się, że remont lub inne zlecone prace będą ciągnąć się w nieskończoność, a źle wykonane będą denerwowały i wymagały kosztownych poprawek.

  1. Czas

Dobry fachowiec ma kalendarz zleceń zapełniony na co najmniej kilka tygodni do przodu. Jeśli planuje się remont lub inne zlecenie, trzeba zabrać się za to odpowiednio wcześniej. Znalezienie fachowca, który dobrze wykona powierzone mu zadanie na tydzień przed rozpoczęciem prac jest skrajnie trudne. Wcześniejsze rozpoczęcie poszukiwania dobrego fachowca, to nie tylko kwestia jego wolnych terminów, ale również odpowiedniego przygotowania do pracy. Fachowiec na pewno będzie chciał zawczasu obejrzeć miejsce, w którym będzie realizował zlecenie. Dzięki temu będzie mógł odpowiednio zaplanować działania, a także zaproponować pewne rozwiązania zleceniodawcy, który będzie również miał czas na to, aby przemyśleć sugestie i zdecydować ostatecznie, jak praca ma zostać wykonana.

  1. Polecenia i opinie

Dobry fachowiec nie ma nic do ukrycia. Jeśli prowadzi uczciwą działalność i jest pewien jakości swoich usług, to w ogłoszeniach podaje pełne dane firmy, a nie tylko numer telefonu. Jest to dowód na to, że faktycznie zarabia w taki sposób na życie, a nie tylko okazjonalnie przyjmuje zlecenia. Kolejna kwestia to opinie innych zleceniodawców. Dobry fachowiec nie boi się ich, wręcz przeciwnie – zachęca wszystkich do napisania tego, co myślą o jego pracy, bo wie, że podchodzi do niej rzetelnie i sumiennie. Owszem, czasem może zdarzyć się niepochlebna opinia, nie jest to dyskwalifikujące. Jeśli jednak jest ich więcej i dotyczą jakości i terminowości wykonanej usługi, to powinna zapalić się czerwona lampka ostrzegawcza sugerująca, że lepiej poszukanie innego fachowca. Czasem warto popytać też wśród znajomych lub rodziny, czy może ktoś nie robił w ostatnim czasie podobnego remontu. Wówczas na własne oczy można się zobaczyć czy dany fachowiec jest wart zatrudnienia czy może lepiej omijać go szerokim łukiem.

  1. Realizacje

Najlepsi fachowcy nie mają problemu z pokazywaniem swoich dotychczasowych prac i zleceń. Dotyczy to zwłaszcza tych realizacji, które wymagają estetyki wykończenia, takich jak położenie gładzi, płytek, parkietu czy kostki brukowej. Dobry fachowiec pochwali się tym, co do tej pory robił. Jeśli zamieszcza ogłoszenia w Internecie lub na własnej stronie internetowej, warto poszukać tam zdjęć już zrealizowanych zleceń. Po pierwsze świadczą o tym, czy są one wykonanie faktycznie zgodnie z zasadami sztuki, a także czy sposób w jaki je wykonano odpowiada zleceniodawcy. Nie jest to wymóg absolutnie niezbędny, bo nie każdy dobry fachowiec odpowiednio dba o swoją „autopromocję”. Jeśli jednak można zobaczyć wykonane zlecenia, jest to na pewno czynniki, który warto wziąć pod uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji.

  1. Certyfikaty i kwalifikacje

Dobry fachowiec to nie tylko taki, który nauczył się wykonywać pewną pracę, ale również rozwija się w tym kierunku – uczy się nowych technik, poznaje nowe materiały czy bierze udział w innych szkoleniach. Bardzo często organizowane są one przez producentów materiałów lub narzędzi, z których korzysta fachowiec, więc nie są bardzo drogie lub nawet bezpłatne. Oznacza to, że udział w nich zależy głównie od woli i chęci fachowca. Jak sprawdzić czy fachowiec rozwija się i poszerza swoje umiejętności? W bardzo prosty sposób – większość kursów czy szkoleń kończą się przyznaniem certyfikatu lub dyplomu, którymi fachowiec z pewnością będzie chciał się pochwalić, gdy tylko się o nie zapyta. I znów trzeba podkreślić – nie jest to wymóg niezbędny. Są rzemiosła, w których trudno o rozwój, a sumienne wykonywanie tego, czego fachowiec nauczył się w przeszłości jest wystarczające.

Dobry fachowiec – gdzie go szukać?

To tylko kilka wskazówek dotyczących tego jak wybrać najlepszego fachowca. Gdzie takiego szukać? Najlepszym miejscem jest Internet. Gwarantuje bardzo szeroki przegląd ofert, a także łatwy sposób na komunikację – można zadzwonić, wysłać e-mail lub wiadomość za pośrednictwem różnych serwisów. Są również miejsca, gdzie można ogłosić zapotrzebowanie na wykonanie jakiejś usługi i poczekać aż fachowcy sami się zgłoszą. Przykładem może być ten serwis – http://oferia.pl/zlecenia/rzemioslo-fachowcy. Po otrzymaniu kilku ofert lub znalezieniu ich tam samodzielnie można bez problemu porównać co dani fachowcy mają do zaoferowania.


artykuł sponsorowany

1 thought on “Jak wybrać dobrego fachowca? – 5 wskazówek, aby zlecona praca była wykonana jak należy

Dodaj komentarz

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.